תחרות חופשית בשוק עסקאות נדל”ן

תחרות חופשית בשוק עסקאות נדל"ןשוק חופשי ותחרות חופשית בשוק עסקאות נדל”ן הם הכללים הבסיסיים של תחרות חופשית בכל תחום הינו יכולת השוק לקבוע מחירים כרצונו. קונה מרצון ומוכר מרצון ייפגשו במחיר המוסכם על שניהם, מרצון. גם בשוק עסקאות נדל”ן או השקעות נדלן, משמעותה של תחרות חופשית היא בין השאר מפגש של קונים ומוכרים מרצון. לא משנה אם מדובר לצורך הדוגמה בנכס נדל”ן שאותו מעוניין לרכוש אוליגרך עם מזוודה שמנה במיוחד, משום בפועל לא משנה זהות הקונים, אלא כללי התחרות החופשית הפועלים.

השוק החופשי מייצר הזדמנויות עסקיות

כל עוד הקונה הוא מרצון שנפגש עם מוכר מרצון המחיר שנקבע בניהם יהיה מחיר השוק לנכס הזה עד שתתבצע עסקה חדשה על הנכס ותיצור ציטוט מחיר שוק חדש. שוק עסקאות נדל”ן מתנהל תחת כסות של תחרות חופשית, לכאורה.

אלא שהמצב בפועל שונה, שכן בישראל ישנם גורמים מובנים רבים בשוק המגבילים ומונעים ממנו להיות שכזה באמת. על גורמים אלו נמנים: מגבלת הקצאת הקרקעות לבניה בשל בעלות ממשלתית ששומרת עתודות קרקע בידיה, רגולציה שמונעת מקרקעות פרטיות מועטות שעוד ישנן להפוך לזמינות לבניה (הפשרות ושינויי ייעוד), תהליכי ועדות תכנון ובניה הגוזלות שנים רבות מפרויקטים לדיור של יזמים מלהגשים את ייעודם ועוד.
התמונה הברורה היא שבמידה והשוק היה באמת חופשי וללא מגבלות, התנהלותו הבריאה ועוצמת התחרות שבו היו מסייעים להשיג יותר בפחות – יותר נכסים, באיכות גבוהה יותר, המתאימים לדרישות קהל הרוכשים, במחיר נמוך יותר.

יותר יזמים = יותר אפשרויות להשקעות נדל”ן

בתנאים שכאלו סביר שהיינו מוצאים הרבה יותר יזמים שיכולים לבנות יותר דירות במלאי ובגודל מתאים, כדי לאפשר לרבים יותר מן הרוכשים ברצון לבצע את משאלתם: לרכוש בית המתאים לדרישותיהם. אותו חלום שחוצה עדה, מוצא, גזע ומין שהשריש בקרב העם היושב בציון, היה מקבל זכות ויכולת מימוש טובה בהרבה מהמצב הקיים.

גם המושג “קונה מרצון” ראוי לדיון כאשר מדובר ברוכשים כזוג צעיר הלוקח על עצמו משכנתא גדולה פי כמה על מידותיו, כדי להגשים את חלום הבית הפרטי. רבים יפקפקו האם יכול זוג שכזה להיקרא רוכש מרצון בתמונת המציאות של שוק עסקאות נדל”ן הישראלי, בהתנהלותו כשוק חופשי. במציאות של היום, הזכות להתמודד על מכרזים לעתודות קרקע נשמרת בפועל למעטים. צורת המכרז ומחיר הסף שלו יהיו לרוב אלו שיקבעו את שיעור הרווח של הקבלן היזם ולאו דווקא ישפיעו על מחיר השוק הסופי של הנכס, בשל מחסור בהיצע.


מספר הגולשים: 689
דירוג העמוד: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 StarsLoading...