מתפרנסים בכבוד בתחום הנדל”ן

מתפרנסים בכבוד בתחום הנדל"ןיותר ממאתיים אלף אנשים מתפרנסים ועובדים בתחום הנדל”ן, חלקם אף מרוויחים כסף רב. מהו נדל”ן? תחום הנדל”ן כולל: בתים, אדמות, דירות משרדים, אך לא רק. נדל”ן זהו תחום רחב ביותר הכולל גם ניהול נכסים שונים; בנוסף לכך, קניה, מכירה, השכרה של נכסים השייכים ולא רק לאנשים פרטיים,אלא גם  לחברות גדולות. עסקים גדולים וחברות ממשלתיות הם אלה המשתמשים בשירותים של משרדי תיווך גדולים. התחום הנוסף הקשור לנדל”ן זהו תחום שמאות וסבסוד.
כמעט חצי מרכושם הפרטי של ישראלים הם נכס נדל”ן כלשהם. שוק הנדל”ן, כמו כל שוק כלכלי מתפתח באופן מעגלי: פעם עליה ופעם ירידה, כיום שוק הנדל”ן נמצא בעליה מתונה. העליה של המחירים מאפשרת גישה לרווחים גדולים יותר גם בתחום הנדל”ן ולכן מושכת אל התחום יותר ויותר אנשים. התחום כולל לא רק רווחים ממכירה והשכרה של דירות פרטיים, אלה גם מאחזקתם וניהולם של שטחי מסחר ותעשייה גדולים, משרדים ובניינים לחברות.

עיסוקים בתחום הנדל”ן

את תחומי הנדל”ן בהם ניתן להתמחות ניתן לחלק ל-4 קבוצות עיקריות: שמאות, מכירות, ניהול נכסים ויזמות.
שוק  הנדל”ן בארץ הינו שוק מאוד תחרותי, במיוחד בכל הקשור למכירת נכסים.

העלייה באופנה של שכירות הנכס לעומת הקניה תגדיל את הביקוש למתווכים המתמחים בתחום השכרה. תחום השמאות הכי פחות מושפע מתנודות השוק –עובדה זאת חשובה לאלה המחפשים מישרה בטוחה. מצד שני, חל גידול רב במספר השמאים בארץ וישנם המצפים לירידה בחצי במספר השמאים  בשנים הקרובות.

ניהול נכסים

למרות שישנו אחוז מסוים של בעלי נכסים המנהלים את אחזקתם באופן עצמאי, רובם מנהלים את הנכסים דרך חברות “ניהול נכסים” שונות. משרד זה אחראי לאחזקתו התקינה של הנכס, מציאת משכיר לנכס, ניהול משא ומתן עם המשכיר וקבלת הכספים. תחום הניהול כולל את ניהול הנכסים באופן מעשי. מנהלים נמצאים בקשר אישי עם הדיירים, שוכרים. מנהלים הם אלה המתמודדים באופן שוטף עם הצד הפיננסי של כל ניהול הנכס. תחום זה של ניהול נכסים  סופג הרבה פעמים פגיעות עקב מיזוג חברות שונות. הערכה היא שעד שנת  2010,  יישארו 25% בלבד מסך המשרדים העוסקים כיום בתחום ניהול נכסים. פחות עבודה- פחות משרות לאנשים.  התייעלות של אותן החברות שיישארו בתחום תגרור כמובן פיטורי עובדים על מנת לצמצם עלויות. המשרה ההתחלתית לרוצים להתמחות בתחום הזה יכולה להיות עוזר מנהל.

יזמות בתחום הנדל”ן

תחום הכולל פיתוח שטחי בניה להקמת פרויקטים עתידיים. יזמים,  הם אלה שהופכים את החלום למציאות. בתהליך היזמות משתתפים מקצועות רבים: מתכנתים, מהנדסים, אדריכלים, חברות בניה, קונים ואף שוכרים לעתיד. חברות יזמות רבות גם יוזמים פרויקטים וגם מנהלים אותם לאחר השלמתם. יזם חייב להיות בעל כושר שכנוע על מנת לשכנע משקיעים להשקיע בפרויקטים שלו.

כמו כן בעל יחסי אנוש מעולים, חרוץ ואף פעם לא מתייאש מכישלונות. יזם חייב להתמצא בכל תחומי הנדל”ן על מנת לבחור את הפרויקט הטוב ביותר והכדאי ביותר לו ולמשקיעים שלו. יזם צעיר יתחיל בדרך כלל כעוזר יזם או קבלן בניה ותיק ומנוסה יותר.

סוכן נדל”ן

סוכן נדל”ן מתעסק עם מכירה של כל נכס, תמורת אחוזים בדרך כלל 1-2% תלוי בגודל העסקה. עבודה של סוכן נדל”ן דורשת רישיון לעסוק בתיווך ומכירת נכסים. הרישיון יינתן לאחר מבחן. בדרך כלל עבודה של מתווך דורשת התמחות באחד התחומים כמו השכרה, מכירה של נכסים והתמחות נוספת הכוללת נכסים פרטיים או נכסים מסחריים גדולים. משכורת מתווך תלויה במיקום המשרד, חריצות, ותק בתחום וכמובן מזל.

שמאות הנדל”ן

כל משרדי התיווך עובדים, בדרך כלל, עם מספר שמאים קבועים. התפקיד של שמאי הוא להעריך את שווי הנכס ואת איכותו. ישנם שמאים המתמחים בתחום עסקי הכולל שטחי מסחר ומשרדים וישנם שמאים המתמחים במגזר הפרטי. כל עסקה של רכישת הנכס, במיוחד בתחום המשכנתאות דורשת הערכת שמאי. שמאי חייב להיות בעל רישיון המתאים לכך.

יועץ הנדל”ן

ככל שההשקעה בנדל”ן הופכת להיות פופולרית וכדאית ביותר, כך גדלה הדרישה ליועצי נדל”ן. מישרה של יועץ נדל”ן דורשת התמחות בכמה תחומים: ניהול, כלכלה וניהול השקעות. יועץ כלכלי חייב להבין כל טבלה ונתונים סטטיסטיים.  התכונות הדרושות ליועץ נדל”ן הם סבלנות וחיבור טוב עם אנשים.

כיצד להתקבל לעבודה בהנדל”ן?

בדרך כלל מתחיל בתחתית הסולם ובשכר נמוך ועולים בהדרגה למשרות יותר בחירות. במידה ורוצים להתחיל בקריירה הקשורה לתחום נדל”ן כלשהו כדאי לקחת קורס שיעזור לבסס את  הידע הראשוני ויכניס אתכם לתחום. הקורס יאפשר לקשור קשרים עם האנשים הנמצאים בתחום ולהיעזר בהם בעתיד. בתחילת הקריירה כדאי להתחיל לעבוד עם מתווך מנוסה וותיק יותר. כדאי להיעזר בסבלנות, כי תשמעו הרבה סירובים ולא תסגרו הרבה עסקאות לפחות בהתחלה. תחום הנדל”ן הוא אינו תחום קל ולכן תצטרכו להשקיע הרבה זמן ומאמץ על מנת להצליח.


מספר הגולשים: 648
דירוג העמוד: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 StarsLoading...